Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US! -We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders -Shipping is combined on all orders -We buy all bearings and industrial supplies SAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMS NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
List Price
$68.18
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Timken |
|---|---|
| MPN | 455W-3 |
| Model | 455 W #3 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone, Open |
| ID | 2.0000 in |
| Width | 1.1542 in |
| Min Temp | -54 °C |
|---|---|
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 136 kN / 30600 lbf |
| Static Load Rating | 166 kN / 37200 lbf |
| Precision Rating | Class 3 / P6 |
| Series | 455 |
| Rolling Elements | Tapered Rollers |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 1.17 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.20.00 |
| Material | Case Carburized Steel |
| Cross Reference 1 | SKF 455 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NTN 4T-455 |
| Cross Reference 3 | Bower 455 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
83 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories