Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
10 in stock
List Price
$74.60
10 in stock
10 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn the shelf and ready to ship
Also Available From:
| MFR / Brand | Timken |
|---|---|
| MPN | 48286-3 |
| Model | 48286 #3 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone |
| ID | 4.8750 in |
| Condition | New – Open box |
|---|---|
| Harmonization Code | 8482.20.00 |
| Design Units | Imperial |
| Bearing Class | Class 3 |
| Bearing Material | Case-Carburized Steel |
| Cone Part Number | 48286 |
| Cone Width | 1.5000 in |
| Cone Backface To Clear Radius | 0.14 in |
| Cone Frontface Backing Diameter | 5.24 in |
| Cage Cone Frontface Clearance | 0.15 in |
| Cage Cone Backface Clearance | 0.06 in |
| Effective Center Location | -0.22 in |
| Series | 48200 |
| Cage Type | Stamped Steel |
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US!-We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders-Shipping is combined on all orders-We buy all bearings and industrial suppliesSAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMSNEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories