Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Tapered Roller Bearing Cone and Cup Set – 75 mm Bore, 115 mm OD, 31 mm Width.
List Price
$59.33
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | 33015 |
| Model | 33015 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone, Open |
| ID | 75 mm |
| OD | 115 mm |
| Width | 31 mm |
| Min Temp | -30 °C |
|---|---|
| Cage Type | Steel |
| Dynamic Load Rating | 125 kN |
| Static Load Rating | 186 kN |
| Precision Rating | Class 2 |
| Series | 33000 |
| Rolling Elements | Tapered Rollers |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 2.50 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 3600 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.2 |
| Material | Bearing Steel |
| Cross Reference 1 | FAG 33015 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 33015 |
| Cross Reference 3 | NTN 33015 |
| Cross Reference 4 | Timken 33015 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories