Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$51.52
1 in stock
1 in stock
Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | Timken |
|---|---|
| MPN | 39580-3 |
| Model | 39580 #3 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone, Open |
| ID | 2.2500 in |
| Width | 1.1875 in |
| Min Temp | -54 °C |
|---|---|
| Cage Type | Steel |
| Dynamic Load Rating | 134 kN |
| Static Load Rating | 166 kN |
| Precision Rating | Class 3 |
| Series | 39500 |
| Rolling Elements | Tapered Rollers |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 1.30 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 5000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.2 |
| Material | Carburized Steel |
| Cross Reference 1 | Bower 39580 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NTN 39580 |
| Cross Reference 3 | SKF 39580 |
Tapered Roller Bearing Cone – 2.2500 in Bore, 1.1875 in Width, Carburized Steel.
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories