Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$290.61
1 in stock
1 in stock
Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | B7021ETPAP4K5UL |
| Model | B7021E.TPA.P4.K5.UL / 7021A / 3MM9121 UL / 121HDL / 7021 A5 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 105 mm |
| OD | 160 mm |
| Width | 26 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 80.0 kN |
| Static Load Rating | 58.0 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 100 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 3.52 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 25 ° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7021 ACDga/P4A |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7021A5TYNSULP4 |
FAG B7021E.TPA.P4S.UL Bearing – Exceptional Precision and Performance Discover the premium quality of the FAG B7021E.TPA.P4S.UL Bearing, expertly engineered for unmatched reliability in various applications. This angular contact ball bearing, with precise dimensions of 105x160x26 mm, is ideal for high-speed and high-load industrial settings. Manufactured in Germany, you can trust that it adheres to the highest standards of excellence. Key Features: Brand: FAG Model Number: B7021E.TPA.P4.K5.UL / 7021A / 3MM9121 UL / 121HDL / 7021 A5 Condition: New – Open box Width: 26 mm Whether you need replacements or upgrades, our competitive pricing and comprehensive inventory ensure you will find what you are looking for. With international shipping available on all items, plus options for combined shipping, your orders will reach you efficiently and affordably. Experience same-day shipping on all items, with next-day delivery options available at checkout. If you require further assistance, do not hesitate to contact us. Our team is ready to help you secure all necessary parts for your projects. Enhance your machinery’s performance with the FAG B7021E.TPA.P4S.UL Bearing today, and enjoy unparalleled reliability and efficiency!
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
83 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories