Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
The RHP 7009CTDULP4 Angular Bearing is a high-quality product made of steel, with a bore diameter of 45 mm and an outside diameter of 75 mm. This bearing is designed as two angular contact ball bearings in a single unit, offering a solution for industrial automation and motion control applications. Manufactured in the United Kingdom, this bearing is durable and reliable, making it a valuable component for various mechanical power transmission systems.
List Price
$183.01
2 in stock
2 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7009CTDULP4 |
| Model | 7009X2 TADU EP7 2MM109 109 ABEC7 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 45 mm |
| OD | 75 mm |
| Width | 16 mm |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
|---|---|
| Unit Type | Unit |
| Unit Quantity | 1 |
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Outer Land Piloted |
| Dynamic Load Rating | 26.3 kN / 5910 lbf |
| Static Load Rating | 22.4 kN / 5030 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.53 lbs |
| Cage Material | Phenolic Resin |
| Limiting Speed | 23000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Running Accuracy | High |
| Running Accuracy Radial And Axial Runout | High |
| Cross Reference 1 | SKF 7009 CD/P4ADGA |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7009-C-T-P4S-DUL |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$51.72
1 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$106.81
4 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$51.72
1 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$106.81
4 in stock
Hot item
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories