Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$63.43
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | NSK |
|---|---|
| MPN | 22216CKW33C3 |
| Model | 22216 C K W33 C3 / 22216 CCK/CKJ/CCKJ/CK |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 80 mm |
| OD | 140 mm |
| Width | 33 mm |
| Min Temp | -30 °C |
|---|---|
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 260 kN / 58500 lbf |
| Static Load Rating | 275 kN / 61800 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 22200 |
| Rolling Elements | Spherical Rollers |
| Max Temp | 200 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 4.70 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered 1:12 |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.30.00 |
| Maximum Permissible Misalignment | 2° |
| Material | Bearing Steel |
| Internal Clearance | C3 |
| Cross Reference 1 | SKF 22216 EK/C3 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 22216-E1-K-C3 |
| Cross Reference 3 | Timken 22216K-C3 |
Spherical Roller Bearing – Tapered Bore, 80 mm ID, 140 mm OD, 33 mm Width, Open, C3 Internal clearance

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories