Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Flanged Tapered Roller Bearing Cone and Cup Set – 2.000 in Bore, 3.625 in OD, 0.9688 in Width, Carburized Steel.
List Price
$50.90
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | LTU1 1/4 |
| Model | LTU 1 1/4 |
| Bearing Type | , Single Lip |
| ID | 1.2500 in |
| OD | 3.625 in |
| Width | 0.9688 in |
| Number Of Flanges | 1 |
|---|---|
| Min Temp | -20°C |
| Cage Type | Steel |
| Dynamic Load Rating | 25.6 kN / 5760 lbf |
| Static Load Rating | 15.3 kN / 3440 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | LTU |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New – Open box |
| Bearing Type | Take-Up Unit |
| Item Weight | 3.50 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 4500 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Grease |
| Duty Type | Standard |
| Locking Device | Eccentric Collar |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8483.20.40 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Material | Cast Iron |
| Cross Reference 1 | SKF TU 1.1/4 FM |
|---|---|
| Cross Reference 2 | Dodge WSTU-SC-104 |
| Cross Reference 3 | Browning VTU-220 |
| Cross Reference 4 | Sealmaster ST-20 |
| Cross Reference 5 | NTN UCT206-104D1 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories