Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$374.82
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | 22230BKD1C3 |
| Model | 22230 B/J K D1/W33 C3 / 22230 CKJ/CCKJ C3 W33 |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 150 mm |
| OD | 270 mm |
| Width | 73 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -40°C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 1080 kN / 242796 lbf |
| Static Load Rating | 1220 kN / 274268 lbf |
| Precision Rating | P0 / ABEC 1 |
| Series | 222 |
| Rolling Elements | Spherical Rollers |
| Max Temp | 200°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 39.60 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered 1:12 |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.30.00.80 |
| Maximum Permissible Misalignment | 0.5° |
| Internal Clearance | C3 |
| Cross Reference 1 | SKF 22230 EK/C3 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 22230-E1-K-C3 |
| Cross Reference 3 | Timken 22230KEMBW33C3 |
| Cross Reference 4 | NSK 22230EAKE4C3 |
| Cross Reference 5 | KOYO 22230RZKC3 |
Can’t find a part you’re looking for?
CLICK HERE TO CONTACT US!
-We can get all parts needed at competitive prices
-International shipping is offered on every item and all orders
-Shipping is combined on all orders
-Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, Freight
SAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMS
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories