Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$66.65
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | 22214EASMC3W33 |
| Model | 22214 EAS M C3 W33 / 22214CC 22214C 22214CJ 22214CCJ |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 70 mm |
| OD | 125 mm |
| Width | 31 mm |
| Min Temp | -30 °C |
|---|---|
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 212 kN / 47700 lbf |
| Static Load Rating | 240 kN / 54000 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 22200 |
| Rolling Elements | Spherical Rollers |
| Max Temp | 200 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 3.48 lbs |
| Cage Material | Brass |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Cylindrical |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.30.00 |
| Internal Clearance | C3 |
| Material | Bearing Steel |
| Maximum Permissible Misalignment | 2° |
| Cross Reference 1 | SKF 22214 E/C3 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NTN 22214EAKD1C3 |
| Cross Reference 3 | Timken 22214EM-C3 |
Spherical Roller Bearing – Straight Bore, 70 mm ID, 125 mm OD, 31 mm Width, Open, C3 Internal clearance

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories