Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
14 in stock
List Price
$39.70
14 in stock

14 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | SNR |
|---|---|
| MPN | 21305V |
| Model | 21305 V / 21305 CJ/CCJ |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 25 mm |
| OD | 62 mm |
| Width | 19 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -40 °C |
| Dynamic Load Rating | 53.5 kN / 12027 lbf |
| Static Load Rating | 44.5 kN / 10004 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 21300 |
| Rolling Elements | Cylindrical Rollers |
| Max Temp | 200 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.62 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 10000 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.30.00.40 |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 21305 E |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 21305-E1 |
| Cross Reference 3 | NSK 21305EAE4 |
| Cross Reference 4 | NTN 21305E |
Spherical Roller Bearing – Straight Bore, 25 mm ID, 62 mm OD, 19 mm Width, Open, CN Internal clearance.

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories