Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
4 in stock
– WE BUY YOUR SURPLUS BEARINGS – PLEASE CONTACT US
CLICK HERE TO CONTACT US!
– International shipping
-Shipping is combined on orders
SAME DAY SHIPPING
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
List Price
$39.79
4 in stock
4 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NSK |
|---|---|
| MPN | 1212K |
| Model | 1212-K |
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing, Open |
| ID | 60 mm |
| OD | 110 mm |
| Width | 22 mm |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 34.5 kN / 7756 lbf |
| Static Load Rating | 14.3 kN / 3215 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 1200 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 1.95 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 7000 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | Grease |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 1212 EK |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 1212-K-TVH |
| Cross Reference 3 | NTN 1212K |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Self Aligning Ball Bearing
$51.05
1 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Self Aligning Ball Bearing
$51.05
1 in stock
Hot item
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories