Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The SNR 1215K Self Aligning Bearing is a high-quality ball bearing with a precision rating of ABEC 1 / P0. It features a dynamic load rating of 39.5 kN / 8880 lbf and a maximum permissible misalignment of 2.5°. With a bore diameter of 75mm and an outside diameter of 130mm, this bearing is suitable for a variety of industrial applications. The bearing also has a limiting speed of 5000 rpm and can operate at a maximum temperature of 120°C while maintaining a static load rating of 16.3 kN / 3660 lbf.
List Price
$53.52
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SNR |
|---|---|
| MPN | 1215K |
| Model | 1215-K |
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing, Open |
| ID | 75mm |
| OD | 130mm |
| Width | 25mm |
| Min Temp | -30°C |
|---|---|
| Cage Type | Riveted |
| Dynamic Load Rating | 39.5 kN / 8880 lbf |
| Static Load Rating | 16.3 kN / 3660 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 1200 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 2.95 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 5000 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Maximum Permissible Misalignment | 2.5° |
| Material | Bearing Steel |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 1215 K |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 1215-K-TVH |
| Cross Reference 3 | NTN 1215K |
| Cross Reference 4 | NSK 1215K |
| Cross Reference 5 | Koyo 1215K |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Self Aligning Ball Bearing
$51.92
1 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Self Aligning Ball Bearing
$30.92
2 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Self Aligning Ball Bearing
$51.92
1 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Self Aligning Ball Bearing
$30.92
2 in stock
High demand
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories