Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
INA RASE2-7/16HLC Flange Mount Bearing – Enhance the performance of your machinery with this premium, newly manufactured bearing. Crafted for durability and robustness, the RASE2-7/16HLC features a bore diameter of 2-7/16 inches, ideal for a wide variety of industrial and mechanical applications.
As a proud offering from the renowned INA brand, this flanged mount bearing ensures exceptional craftsmanship and reliability. Experience smooth operation and minimized friction, making it the optimal choice for workshops and manufacturing facilities alike.
Are you having difficulty finding the specific part you need? Our team is here to help. We can source an extensive range of parts at competitive prices. Moreover, we provide international shipping on all items, guaranteeing timely delivery no matter where you are located.
Enjoy our quick logistics with SAME DAY SHIPPING on all products and the option for next day shipping available at checkout. Additionally, take advantage of combined shipping rates to further enhance your purchasing experience.
Elevate your equipment’s capabilities today with the INA RASE2-7/16HLC Flange Mount Bearing. Experience the difference in performance and reliability for all your mounting requirements!
List Price
$124.06
2 in stock
2 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | INA |
|---|---|
| MPN | RASE2-7/16HLC |
| Model | RASE 2-7/16 HLC |
| Bearing Type | , Double Rubber Seal |
| ID | 2.4375 in |
| Number Of Bolt Holes | 2 |
|---|---|
| Number Of Bolt Holes For Fasteners | 2 |
| Material | Cast Iron / Steel |
| Min Temp | -20°C |
| Cage Type | Caged |
| Dynamic Load Rating | 52.5 kN / 11800 lbf |
| Static Load Rating | 35.9 kN / 8080 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | RAS |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 100°C |
| Condition | New |
| Bearing Type | Pillow Block Unit |
| Item Weight | 14.5 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 2470 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Duty Type | Normal Duty |
| Locking Device | Eccentric |
| Insert Outer Ring | Spherical |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8483.20.4040 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Expansion Type | Non-Expanding |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories