Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$66.51
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | SealMaster |
|---|---|
| MPN | SP-23 |
| Model | SP 23 |
| Bearing Type | , Felt Seal |
| ID | 1.4375 in |
| Bolt Center To Center | 5.6250 to 6.8750 in |
|---|---|
| Number Of Bolt Holes | 2 |
| Bolt Center To Center Length | 5.6250 to 6.8750 in |
| Number Of Bolt Holes For Fasteners | 2 |
| Centre Height Pillow Block | 2.3750 in |
| Centre Height | 2.3750 in |
| Min Temp | -20 °C |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | SP |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 100 °C |
| Condition | New – Open box |
| Bearing Type | Pillow Block Unit |
| Item Weight | 7.00 lbs |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Lubricant | GoldPlex-HP Grease |
| Duty Type | Standard Duty |
| Locking Device | Set Screw |
| Insert Outer Ring | Spherical |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8483.20.40 |
| Mounting Arrangement | 2-Bolt |
| Housing Material | Cast Iron |
| Expansion Type | Non-Expanding |
| Material | Cast Iron |
Pillow Block Unit – 1.4375 in Bore, 2 bolt, Cast Iron, Standard Duty, Non-Expanding
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories