Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$174.14
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn the shelf and ready to ship
Also Available From:
| MFR / Brand | Rexnord |
|---|---|
| MPN | KP5111 |
| Model | KP 5111 |
| ID | 1.6875 in |
| Centre Height Base To Bore Centerline | 2.3125 in |
|---|---|
| Bolt Center To Center | 6.5000 in |
| Number Of Bolt Holes | 2 |
| Bolt Center To Center Length | 6.5000 in |
| Number Of Bolt Holes For Fasteners | 2 |
| Material | Cast Iron |
| Series | KP |
| Condition | New |
| Type | Flanged Mount Bearing |
| Bearing Type | Pillow Block Bearing |
| Item Weight | 11.60 lbs |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Locking Device | Double Concentric Collar |
| Harmonization Code | 8483.20.40 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Expansion Type | Non-Expanding |
– WE BUY YOUR SURPLUS BEARINGS – PLEASE CONTACT US
CLICK HERE TO CONTACT US!
– International shipping
-Shipping is combined on orders
SAME DAY SHIPPING
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Mounted Bearings & Housings, Pillow Block Roller Bearing
$174.97
4 in stock
Hot item
Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Mounted Bearings & Housings, Pillow Block Roller Bearing
$174.97
4 in stock
Hot item
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories