Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$29.73
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn the shelf and ready to ship
Also Available From:
| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | 3767 |
| Model | 3767 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone, Open |
| ID | 2.0625 in |
| Width | 1.1875 in |
| Series | 3700 |
|---|---|
| Condition | New |
| Lubricant | Oil |
| Material | Case Carburized Steel |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -40 C |
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 75.2 kN / 16900 lbf |
| Static Load Rating | 111 kN / 24900 lbf |
| Precision Rating | Class 2 |
| Rolling Elements | Tapered Roller |
| Max Temp | 120 C |
| Item Weight | 1.15 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 4000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Cross Reference 1 | SKF 3767 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 3767 |
| Cross Reference 3 | TIMKEN 3767 |
| Cross Reference 4 | BOWER 3767 |
| Cross Reference 5 | KOYO 3767 |
NTN 3767 Tapered Roller Cone 2-1/16″ Bore 1.1875″ Width. High axial and radial load capacity. Commonly used in axles and differentials.
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories