Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Insert Ball Bearing – 1.4375 in Bore Diameter, Eccentric Locking Collar
List Price
$38.83
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | UELS207-107LD1NR |
| Model | UELS207-107 LD1 NR |
| Bearing Type | , Double Rubber Seal |
| ID | 1.4375 in |
| Cage Type | Riveted Steel |
|---|---|
| Dynamic Load Rating | 25.7 kN / 5775 lbf |
| Static Load Rating | 15.4 kN / 3460 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | UELS |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Bearing Type | Insert Ball Bearing |
| Item Weight | 1.50 lbs |
| Limiting Speed | 5800 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Internal Clearance | CN |
| Lubricant | Grease |
| Duty Type | Standard |
| Locking Device | Eccentric Collar |
| Cross Reference 1 | SKF YET 207-107 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | Fafnir RA107RR |
| Cross Reference 3 | INA GRA107-NPP-B |
| Cross Reference 4 | Timken RA107RRB |
| Cross Reference 5 | Sealmaster ER-23 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories