Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$25.26
1 in stock
1 in stock
Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | McGill |
|---|---|
| MPN | ER20 |
| Model | ER 20 |
| Bearing Type | , Double Rubber Seal |
| ID | 1.25 in |
| OD | 2.8346 in |
| Width | 1.6875 in |
| Number Of Bolt Holes | Sealmaster ER-20 |
|---|---|
| Number Of Bolt Holes For Fasteners | Sealmaster ER-20 |
| Retaining Feature | Snap Ring |
| Material | 52100 Steel |
| Min Temp | -29 °C |
| Cage Type | Standard |
| Dynamic Load Rating | 19.4 kN / 4361 lbf |
| Static Load Rating | 11.3 kN / 2540 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | ER |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 121 °C |
| Condition | New – Open box |
| Bearing Type | Insert Ball Bearing |
| Item Weight | 1.45 lbs |
| Cage Material | Nylon |
| Limiting Speed | 3270 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Yes |
| Internal Clearance | CN |
| Lubricant | Grease |
| Duty Type | Medium Duty |
| Locking Device | Set Screw |
| Insert Outer Ring | Cylindrical |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.10.50.00 |
| Cross Reference 1 | Fafnir ER 1-1/4 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | SKF ER-1-1/4 |
MCGILL ER20 Bearing Insert with Snap Ring – 1-1/4″ ID ER-20 USA
Enhance the efficiency of your machinery with the high-quality MCGILL ER20 Bearing Insert. Designed for reliability, this insert bearing features a bore diameter of 1-1/4 inches and includes a sturdy snap ring for secure installation. Proudly made in the United States, this product is a testament to McGill’s commitment to excellence in engineering and manufacturing.
Key Features:
Model: ER 20
Condition: New – Open Box
Type: Insert Bearing
MPN: ER20
Bore Diameter: 1-1/4 in
Brand: McGill
Country of Manufacture: United States
Whether you are upgrading existing equipment or replacing worn components, this bearing insert is the perfect choice for various applications. Excellent for both industrial and commercial use, the MCGILL ER20 Bearing Insert promises durability and outstanding performance.
Shipping Information: Enjoy the benefits of combined international shipping, and rest assured knowing your order will ship the same day or the next day, based on your selection at checkout. We also welcome inquiries about surplus bearings, so do not hesitate to contact us!
Equip your machinery with the best–choose the MCGILL ER20 Bearing Insert today!
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
83 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories