Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$31.53
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | SealMaster |
|---|---|
| MPN | ER-12TC |
| Model | ER12TC |
| Bearing Type | , Double Rubber Seal |
| ID | 0.75 in |
| OD | 1.8504 in |
| Width | 1.219 in |
| Bearing Insert Type | Ball |
|---|---|
| Retaining Feature | Snap Ring |
| Material | 52100 Chrome Steel |
| Min Temp | -29 °C |
| Cage Type | Caged |
| Dynamic Load Rating | 11.6 kN / 2610 lbf |
| Static Load Rating | 6.4 kN / 1440 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | ER |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 104 °C |
| Condition | New |
| Bearing Type | Insert Ball Bearing |
| Item Weight | 0.50 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 5000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Yes |
| Internal Clearance | CN |
| Lubricant | Grease |
| Locking Device | Set Screw |
| Insert Outer Ring | Cylindrical |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.10.5064 |
| Cross Reference 1 | Browning ER-12 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | Dodge INS-GT-012 |
The Sealmaster ER-12TC Insert Bearing is a high-quality steel bearing with a 3/4 inch bore diameter, designed for industrial automation and motion control applications. This ball bearing insert is manufactured by SealMaster in Mexico and comes with a snap ring for easy installation. Perfect for mechanical power transmission systems, this bearing is a reliable and durable component for various machinery and equipment.
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories