Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
22 in stock
List Price
$281.50
22 in stock
22 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn the shelf and ready to ship
Also Available From:
| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | NN-3018-KMC/C481 |
| Model | NN3018KMC481 NN 3018 KM C481 NN3018KMP5 |
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearing, Open |
| ID | 90 mm |
| OD | 140 mm |
| Width | 37 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | MC - Brass Cage |
| Dynamic Load Rating | 168.0 kN / 37767 lbf |
| Static Load Rating | 240.0 kN / 53954 lbf |
| Precision Rating | SP |
| Series | 3000 Series |
| Rolling Elements | Cylindrical Rollers |
| Max Temp | 150°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 4.85 lbs |
| Cage Material | Brass |
| Limiting Speed | 6000 rpm |
| Bore Type | Tapered 1:12 |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.50.0000 |
| Internal Clearance | C4 |
| Cross Reference 1 | FAG NN3018-AS-K-M-SP |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK NN3018K |
Can’t Find Your Part? Click HERE to contact us! We can source any part, quickly. Choose your shipping speed; next-day and expedited options are available at checkout. International shipping available on all orders. Collect shipping accepted (UPS, FedEx, DHL, Freight). Competitive prices are guaranteed.
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
83 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories