Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The product is a high-quality Angular Contact Ball Bearing made by the reputable brand FAG in Germany. This specific bearing model, B71930C-T-P4S-DUL, has a bore diameter of 150mm, an outside diameter of 210mm, and a width of 28mm. It is designed for industrial automation and motion control applications, making it a reliable and durable component for various machinery and equipment systems. With its precise engineering and reputable brand, this bearing is sure to provide smooth and efficient operation for your mechanical power transmission needs.
List Price
$860.32
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | B71930CTP4SDUL |
| Model | B71930C-T-P4S-DUL B71930 2MM9330 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 150 mm |
| OD | 210 mm |
| Width | 28 mm |
| Min Temp | -30 °C |
|---|---|
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 143 kN / 32100 lbf |
| Static Load Rating | 180 kN / 40500 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 71900 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 100 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 7.28 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Material | Bearing Steel |
| Cross Reference 1 | SKF 71930 CD/P4ADGA |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7930A5TYNSULP4 |
| Cross Reference 3 | Fafnir 2MM9330WI |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories