Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The RHP 7028ETDULP4 Bearing is a set of 2 high-quality angular contact ball bearings made of steel, with a bore diameter of 140mm and an outside diameter of 210mm. These bearings are specifically designed for industrial automation and motion control applications, offering reliable performance and durability. Manufactured in England by RHP, a trusted brand in bearings, these bearings are ideal for various mechanical power transmission systems requiring precise and smooth operation. With a width of 33mm, these bearings provide the necessary support and stability for efficient machinery function.ID: 140 mm ≈ 5 1/2″ ≈ 5.512″OD: 210 mm ≈ 8 17/64″ ≈ 8.268″W: 33 mm ≈ 1 5/16″ ≈ 1.299″
List Price
$1,764.25
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7028ETDULP4 |
| Model | 7028E T DUL P4 / B-7028-X3-T-UL-EP7 3MM9128 WI CR DUL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 140 mm |
| OD | 210 mm |
| Width | 33 mm |
| Material | Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 153 kN / 34400 lbf |
| Static Load Rating | 176 kN / 39600 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 8.20 lbs |
| Cage Material | Brass |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Duplex Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7028 ACD/P4ADGA |
|---|---|
| Cross Reference 2 | Fafnir 3MM9128WI |
| Cross Reference 3 | NSK 7028A5TYNSULP4 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
83 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories