Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The SNFA SEB120-7CE1DUL Bearing is an angular contact ball bearing with a bore diameter of 120mm, outside diameter of 165mm, and width of 22mm. Manufactured in the United Kingdom, this high-quality bearing is designed for industrial automation and motion control applications. With the ABEC7 precision rating, these bearings offer reliable performance and durability, making them a valuable component for various mechanical power transmission systems.
ID: 120 mm ≈ 4 23/32″ ≈ 4.724″OD: 165 mm ≈ 6 1/2″ ≈ 6.496″W: 22 mm ≈ 7/8″ ≈ 0.866″
List Price
$1,522.32
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SNFA |
|---|---|
| MPN | SEB120-7CE1DUL |
| Model | 2MM-9324 DUM / 71924C 7924C P4 DUL / SEB 120-7 CE 1 DUL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 120 mm |
| OD | 165 mm |
| Width | 22 mm |
| Min Temp | -30 °C |
|---|---|
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 47.5 kN / 10700 lbf |
| Static Load Rating | 63 kN / 14200 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | SEB |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 2.50 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Material | Bearing Steel |
| Cross Reference 1 | SKF 71924 CD/P4ADGA |
|---|
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
83 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories