Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$129.22
1 in stock
1 in stock
Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | 7209CDP4ADGB |
| Model | 7209 CD P4A DGB / 2MM209WI CR DUM |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 45 mm |
| OD | 85 mm |
| Width | 19 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 35.1 kN |
| Static Load Rating | 26 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7200 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.90 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50.68 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Medium |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | FAG B7209-C-T-P4S |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7209CTYNDBLP4 |
The SKF 7209-CDGB/P4A Bearing is a precision angular contact ball bearing with a high dynamic load rating of 35.1 kN. Made of bearing steel, this open sealed bearing has a constant angle of 15° and a bore diameter of 45 mm. With a static load rating of 26 kN and a temperature range of -30°C to 120°C, this bearing is suitable for various industrial applications. The bearing is designed for universal mounting arrangement and features ball rolling elements, a phenolic cage type, and an outside diameter of 85 mm. Manufactured in Italy, this bearing is a reliable choice for mechanical power transmission and industrial automation systems.
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories