Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$33.98
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7906CTDULP4 |
| Model | 7906 C T DUL P4 / 71906C / 2MM9306WI CR DUL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 30 mm |
| OD | 47 mm |
| Width | 9 mm |
| Material | Steel |
|---|---|
| Series | 7900 |
| Condition | New – Open box |
| Lubricant | Oil |
| Preload | Light |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Unit Type | Unit |
| Unit Quantity | 1 |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 12 kN / 2697 lbf |
| Static Load Rating | 8.8 kN / 1978 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Item Weight | 0.15 lbs |
| Cage Material | Phenolic Resin |
| Limiting Speed | 32000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Contact Angle | 15° |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 71906 CD/P4A |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B71906-C-T-P4S |
| Cross Reference 3 | NSK 7906CTYNDULP4 |
Angular Contact Ball Bearing – 30 mm ID, 47 mm OD, 9 mm Width, Open, 15° Contact Angle, P4 Precision
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$65.94
80 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories