Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$110.02
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7004ETDULP4 |
| Model | B7004 X3 TADUL EP7 3MM9104WI DUL 7004 E T DUL P4 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 20 mm |
| OD | 42 mm |
| Width | 12 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Unit Type | Unit |
| Unit Quantity | 2 |
| Cage Type | Outer Ring Guided |
| Dynamic Load Rating | 10.4 kN / 2338 lbf |
| Static Load Rating | 5.8 kN / 1304 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.15 lbs |
| Cage Material | Phenolic Resin |
| Limiting Speed | 36000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Light Preload |
| Cross Reference 1 | SKF 7004 ACD/P4ADGA |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7004-E-T-P4S-DUL |
| Cross Reference 3 | NSK 7004A5TRDULP4 |
The RHP 7004ETDULP4 Bearing is a set of two high-quality angular contact ball bearings with a bore diameter of 20mm, outside diameter of 42mm, and width of 12mm. Made of durable steel material, these bearings are designed for industrial automation and motion control applications. Manufactured in the United States by the reputable brand RHP, these bearings are a reliable choice for ensuring smooth and efficient mechanical power transmission in various machinery and equipment. Ideal for use in demanding environments, these bearings provide precision and performance for extended periods of time.
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$65.94
80 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$65.94
80 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories