Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$392.24
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | B7020ETPAT9UL |
| Model | B 7020 E TPA T9 UL / 7020A / 3MMV9120WI CR SUL / 7020ACD 7020A5 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 100 mm |
| OD | 150 mm |
| Width | 24 mm |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 84 kN |
| Static Load Rating | 77 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 2.50 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7020 ACD/P4 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7020A5TYNSULP4 |
The product is a high-quality angular contact ball bearing manufactured by FAG in Germany. With a bore diameter of 100 mm and an outside diameter of 150 mm, this bearing is designed for precise and reliable motion control in industrial automation and mechanical power transmission systems. The steel material construction and ABEC 9 rating ensure durability and long-lasting performance, making it a trusted choice for a variety of applications requiring accurate and smooth bearing operation.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$83.16
80 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$65.94
80 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$61.18
98 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories