Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
4 in stock
List Price
$336.38
4 in stock

4 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | B7020CTPAP4K5UL |
| Model | B-7020-C-TPA-P4-K5-UL / 7020C / 2MM9120 UL / 120HDL / 7020 CT Y |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 100 mm |
| OD | 150 mm |
| Width | 24 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Cage Type | Window |
| Dynamic Load Rating | 80 kN / 17985 lbf |
| Static Load Rating | 83 kN / 18660 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 100 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 2.73 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 8500 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light Preload |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7020 CDGA/P4A |
|---|
Can’t Find Your Part? Click HERE to contact us! We can source any part, quickly. Choose your shipping speed; next-day and expedited options are available at checkout. International shipping available on all orders. Collect shipping accepted (UPS, FedEx, DHL, Freight). Competitive prices are guaranteed.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$351.68
1 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$351.68
1 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories