Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The FAG 22224SK.MB.C3 Spherical Bearing is a high-quality industrial bearing made in Germany. With a precision rating of ABEC 1, this bearing is designed for accurate and reliable performance. The bearing features a dynamic load rating of 610 kN and a static load rating of 800 kN, making it suitable for a wide range of applications. It is made of bearing steel material and has a machined brass cage for durability and longevity. With a bore diameter of 120mm and an outside diameter of 215mm, this spherical roller bearing is an essential component for various industrial machinery and equipment.
List Price
$213.37
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | 22224SKMBC3W33 |
| Model | 22224 S ESK/CKY/ASK MB C3 W33 |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 120 mm |
| OD | 215 mm |
| Width | 58 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -40 °C |
| Cage Type | Machined Brass |
| Dynamic Load Rating | 610 kN |
| Static Load Rating | 800 kN |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 22200 |
| Rolling Elements | Spherical |
| Max Temp | 200 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 18.85 lbs |
| Cage Material | Brass |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.30.00 |
| Internal Clearance | C3 |
| Cross Reference 1 | SKF 22224 EK C3 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | Timken 22224KEMW33C3 |
| Cross Reference 3 | NSK 22224EAKE4C3 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$234.84
1 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$234.84
1 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories