Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US!-We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders-Shipping is combined on all orders-Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, FreightSAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMSNEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
List Price
$152.98
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | NN3022KMC481 |
| Model | NN 3022 K M C481 |
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearing, Open |
| ID | 110 mm |
| OD | 170 mm |
| Width | 45 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Machined Brass |
| Dynamic Load Rating | 224 kN |
| Static Load Rating | 375 kN |
| Precision Rating | ABEC 5 / P5 |
| Series | NN3000 |
| Rolling Elements | Cylindrical |
| Max Temp | 150°C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 3.65 kg |
| Cage Material | Brass |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.50.00 |
| Internal Clearance | C1 |
| Cross Reference 1 | FAG NN3022-AS-K-M-SP |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK NN3022MBKR |
| Cross Reference 3 | NTN NN3022K |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Cylindrical Roller Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$168.28
1 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Cylindrical Roller Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$168.28
1 in stock
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories