Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The Fafnir 2MMVC9114HXCR-SUL Bearing is a high-quality Angular Contact Ball Bearing with a bore diameter of 70mm and an outside diameter of 110mm. Made of steel and having a width of 20mm, this bearing is designed for industrial automation and motion control applications. Manufactured in the United States by FAFNIR, a reputable brand in the bearings industry, this bearing is suitable for various mechanical power transmission systems requiring precision and durability.
List Price
$992.17
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 2MMVC9114HXCRTUL |
| Model | 2 MMV C 9114 HX CR TUL 7014 C HC P2 TUL FS735 HY-CERAMIC ABEC9 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 70 mm |
| OD | 110 mm |
| Width | 20 mm |
| Material | Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 39 kN / 8770 lbf |
| Static Load Rating | 40 kN / 9000 lbf |
| Precision Rating | ABEC 9 / P2 |
| Series | 9100 |
| Rolling Elements | Ceramic Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 1.41 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7014 CDGA/HCP4A |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7014CTYNSULP4 |
| Cross Reference 3 | GMN HYS6014CTA |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spindle Angular Contact Ball Bearing
$2,823.51
1 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$2,823.51
2 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spindle Angular Contact Ball Bearing
$2,823.51
1 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$2,823.51
2 in stock
Hot item
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories