Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The CONS KD90CP0 Thin Section Bearing is a high-quality angular contact ball bearing designed by Consolidated. With a bore diameter of 9 inches and an outside diameter of 10 inches, it features a brass cage for added durability and stability. This bearing model, KD 090 CP0 or KD-90 CP0, has a width of 0.5 inches, making it ideal for industrial automation and motion control applications requiring precision and reliability in mechanical power transmission.
List Price
$521.04
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Consolidated |
|---|---|
| MPN | KD90CP0 |
| Model | KD 090 CP0 KD-90 CP0 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 9.00 in |
| OD | 10.00 in |
| Width | 0.50 in |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
|---|---|
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Material | Bearing Steel |
| Min Temp | -53 °C |
| Cage Type | Snap-over Separator |
| Dynamic Load Rating | 11.9 kN |
| Static Load Rating | 28.9 kN |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | KD |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 1.72 lbs |
| Cage Material | Brass |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | RBC KD090CP0 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | Silverthin KD090CP0 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories