Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The product is a set of two NSK NCF-3020-V-C3DB cylindrical roller bearings, made of steel and measuring 100x150x37 mm. These bearings are designed for industrial automation and motion control applications, specifically for mechanical power transmission. Manufactured in Japan, these bearings have a bore diameter of 100 mm and an outside diameter of 150 mm. The model number is NCF3020V C3 DB 3020, ensuring high quality and reliability for various mechanical systems requiring smooth and efficient operation.
List Price
$445.81
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NSK |
|---|---|
| MPN | NCF3020VC3DB |
| Model | NCF3020V C3 DB 3020 |
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearing, Open |
| ID | 100 mm |
| OD | 150 mm |
| Width | 37 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Series | NCF30 |
| Condition | New |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | None |
| Dynamic Load Rating | 215 kN / 48333 lbf |
| Static Load Rating | 355 kN / 79806 lbf |
| Precision Rating | P0 / ABEC 1 |
| Rolling Elements | Cylindrical Rollers |
| Max Temp | 150°C |
| Item Weight | 5.20 lbs |
| Cage Material | None |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.50.00.00 |
| Internal Clearance | C3 |
| Cross Reference 1 | SKF NCF 3020 CV |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG NCF3020-V |
| Cross Reference 3 | NTN NCF3020V |
| Cross Reference 4 | KOYO NCF3020V |
| Cross Reference 5 | INA NCF3020V |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
78 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories