Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$260.02
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | B7021CAP4UL |
| Model | B 7021C A.P4.UL / 7021C / 2MM9121 UL / 121HDL / 7021 CT Y |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 105 mm |
| OD | 160 mm |
| Width | 26 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 99 kN / 22250 lbf |
| Static Load Rating | 93 kN / 20900 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 2.80 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7021 CDGA/P4 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7021CTYNSULP4 |
Can’t Find Your Part? Click HERE to contact us! We can source any part, quickly. Choose your shipping speed; next-day and expedited options are available at checkout. International shipping available on all orders. Collect shipping accepted (UPS, FedEx, DHL, Freight). Competitive prices are guaranteed.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$83.16
80 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories