Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
3 in stock
List Price
$42.49
3 in stock

3 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 3MM9105WIDUL |
| Model | 3MM 9105 WI CR DUL / 7005 AC/A5 TR/TY P4/P4Y |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 25 mm |
| OD | 47 mm |
| Width | 12 mm |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Min Temp | -20 °C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 12.9 kN / 2900 lbf |
| Static Load Rating | 7.39 kN / 1660 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 9100 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 0.17 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 30900 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Light preload |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7005 ACD/P4ADGA |
|---|
Angular contact bearings – 25 mm ID, 47 mm OD, 12 mm Width, Open, 25°, Light preload.

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories