Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
7 in stock
List Price
$349.38
7 in stock

7 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | B7020C.TPA.P4S.UL |
| Model | 7020 TG P4 / 7020C / 2MM9120 UL / 120HDL / B7020CTP4UL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 100 mm |
| OD | 150 mm |
| Width | 24 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Outer Ring Guided |
| Dynamic Load Rating | 75 kN / 16861 lbf |
| Static Load Rating | 78 kN / 17535 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 100°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 2.7 lbs |
| Cage Material | Phenolic Resin |
| Limiting Speed | 7500 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Grease |
| Relubrication Feature | No |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light Preload |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Running Accuracy | High Precision |
| Running Accuracy Radial And Axial Runout | High Precision |
| Cross Reference 1 | SKF 7020 CDGA/P4A |
|---|
The product is a high precision Angular Contact Ball Bearing manufactured by FAG in Germany. With a precision rating of ABEC 7 / P4 and a dynamic load rating of 75 kN, this bearing is designed for high reliability in industrial automation and motion control applications. It features a 15° constant angle, a bore diameter of 100 mm, and a static load rating of 78 kN. The bearing is made of bearing steel, lubricated with grease, and has a maximum temperature of 100°C. Its universal mounting arrangement and high running accuracy make it a versatile and efficient choice for various mechanical power transmission needs.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$51.40
150 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$83.16
80 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$51.40
150 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories