Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$60.59
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | Andrews |
|---|---|
| MPN | 3910 |
| Model | 3910 |
| Bearing Type | , Open |
| ID | 50 mm |
| OD | 92 mm |
| Width | 1.3125 in |
| Condition | New – Open box |
|---|---|
| Bearing Type | Thrust Ball Bearing |
| Item Weight | 1.40 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 90° |
| Material | Bearing Steel |
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 75 kN / 16860 lbf |
| Static Load Rating | 170 kN / 38200 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 3900 |
| Max Temp | 120 °C |
| Min Temp | -30 °C |
| Rolling Elements | Balls |
| Cross Reference 1 | Nice 3910 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | RBC 3910 |
Thrust Ball Bearing – 50 mm ID, 92 mm OD, 1.3125 in Width, Open
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories