Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Tapered Roller Cone – Straight Bore, 2.6250 in Bore, 1.1875 in Width, Case Carburized Steel
List Price
$59.64
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Bower |
|---|---|
| MPN | 33261 |
| Model | 33261 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone, Open |
| ID | 2.6250 in |
| Width | 1.1875 in |
| Min Temp | -40 °C |
|---|---|
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 138 kN / 31100 lbf |
| Static Load Rating | 197 kN / 44300 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 33000 |
| Rolling Elements | Tapered Rollers |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 1.25 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.20.00 |
| Material | Case Carburized Steel |
| Cross Reference 1 | Timken 33261 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | SKF 33261 |
| Cross Reference 3 | NTN 4T-33261 |
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories