Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Tapered Roller Bearing – Straight Bore, 2.00 in ID
List Price
$38.12
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Timken |
|---|---|
| MPN | 529X-3 |
| Model | 529 X #3 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone, Open |
| ID | 2.00 in |
| Width | 1.0625 in |
| Cage Type | Stamped Steel |
|---|---|
| Dynamic Load Rating | 102 kN / 22900 lbf |
| Static Load Rating | 95.8 kN / 21500 lbf |
| Precision Rating | Class 3 |
| Series | 525 |
| Rolling Elements | Tapered Rollers |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 0.82 lbs |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | Oil |
| Cross Reference 1 | SKF 529 X |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 529X |
| Cross Reference 3 | NTN 529X |
| Cross Reference 4 | KOYO 529X |
| Cross Reference 5 | Bower 529X |
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories