Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The product is a Timken 33225-90067 Double Taper Roller Bearing Cone and Cup set. Made in the United States, this high-quality bearing features a bore diameter of 2-1/4 inches and an outer diameter of 4-5/8 inches. Ideal for use in industrial automation and motion control systems, this tapered roller bearing cone and cup set offers durable and reliable performance for various mechanical power transmission applications. The Timken brand is known for producing top-notch bearings, making this product a trusted choice for businesses and industrial use.
List Price
$535.44
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Timken |
|---|---|
| MPN | 33225-90067 |
| Model | 33225 / 33462D / X1S-33225 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone |
| ID | 2.25 in |
| Condition | New – Open box |
|---|---|
| Harmonization Code | 8482.20.00 |
| Cup Part Number | 33462D |
| Design Units | Imperial |
| Bearing Class | Class 2 |
| Bearing Material | Case-Hardened Alloy Steel |
| Cone Part Number | 33225 |
| Cone Width | 1.1875 in |
| Cone Backface To Clear Radius | 0.14 in |
| Cone Frontface Backing Diameter | 2.68 in |
| Cage Cone Frontface Clearance | 0.07 in |
| Cage Cone Backface Clearance | 0.07 in |
| Effective Center Location | -0.11 in |
| Series | 33000 |
| Cage Type | Stamped Steel |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories