Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US!-We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders-Shipping is combined on all orders-Collect Shipping offered for UPS, Fedex, DHL, FedexSAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMSNEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
List Price
$182.89
2 in stock
2 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7008CTDULP4 |
| Model | B7008X2 TA DUL EP7 / 7008 C T DUL P4 / 2MM9108WI CR DUL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 40 mm |
| OD | 68 mm |
| Width | 15 mm |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Outer Land Piloted |
| Dynamic Load Rating | 16.8 kN / 3780 lbf |
| Static Load Rating | 11.0 kN / 2470 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.47 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 20000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Grease/Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7008 CD/P4ADGA |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7008-C-T-P4S-DUL |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$91.45
2 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$91.45
2 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories