Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Spherical Roller Bearing – Straight Bore, 75 mm ID, 130 mm OD, 31 mm Width, Open, C3 Internal clearance
List Price
$64.20
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | STEYR |
|---|---|
| MPN | 22215CMBC3W33 |
| Model | 22215 C MB C3 W33 |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 75 mm |
| OD | 130 mm |
| Width | 31 mm |
| Min Temp | -30 °C |
|---|---|
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 212 kN / 47700 lbf |
| Static Load Rating | 240 kN / 54000 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 22200 |
| Rolling Elements | Spherical Rollers |
| Max Temp | 200 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 3.55 lbs |
| Cage Material | Brass |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.30.00 |
| Maximum Permissible Misalignment | 2° |
| Material | Bearing Steel |
| Internal Clearance | C3 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$68.82
1 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$68.82
1 in stock
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories