Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$59.76
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn the shelf and ready to ship
Also Available From:
| MFR / Brand | Browning |
|---|---|
| MPN | 22215EJW33C3 |
| Model | 22215 EJ W33 C3 / 22215 C/CC/CJ/CCJ |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 75 mm |
| OD | 130 mm |
| Width | 31 mm |
| Min Temp | -30 °C |
|---|---|
| Cage Type | Steel |
| Dynamic Load Rating | 190 kN |
| Static Load Rating | 224 kN |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 22200 |
| Rolling Elements | Spherical |
| Max Temp | 200 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 3.66 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 4500 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Grease |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.3 |
| Material | Bearing Steel |
| Internal Clearance | C3 |
| Cross Reference 1 | SKF 22215 E/C3 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 22215-E1-C3 |
| Cross Reference 3 | Timken 22215EJW33C3 |
| Cross Reference 4 | NSK 22215EAE4C3 |
Spherical Roller Bearing – Straight Bore, 75 mm ID, 130 mm OD, 31 mm Width, Open, C3 Internal clearance.
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories