Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
– WE BUY YOUR SURPLUS BEARINGS – PLEASE CONTACT US
CLICK HERE TO CONTACT US!
– International shipping
-Shipping is combined on orders
SAME DAY SHIPPING
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
List Price
$38.17
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | 1311 |
| Model | 1311 |
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing, Open |
| ID | 55 mm |
| OD | 120 mm |
| Width | 29 mm |
| Condition | New – Open box |
|---|---|
| Item Weight | 3.10 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 6300 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Material | Bearing Steel |
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 54.0 kN / 12100 lbf |
| Static Load Rating | 22.0 kN / 4950 lbf |
| Internal Clearance | CN |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 1300 |
| Max Temp | 120 °C |
| Min Temp | -30 °C |
| Duty Type | Standard |
| Rolling Elements | Ball |
| Cross Reference 1 | FAG 1311-TVH |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NTN 1311 |
| Cross Reference 3 | NSK 1311 |
| Cross Reference 4 | Timken 1311 |
| Cross Reference 5 | Koyo 1311 |
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories