Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The Marathon W501 Motor DVK1-43THTN9026ABP is a 1 HP, 0.75 Kw electric motor designed for industrial automation and motion control applications. This severe-duty motor is suitable for operating at a base RPM of 1735 rpm and has a keyed shaft diameter of 7/8 inches. With a TENV enclosure type and IP56 rating, this motor offers reliable performance in a variety of environments. Made in the United States by the reputable brand Marathon, this three-phase motor is ideal for demanding applications requiring a high service factor of 1.15 and a maximum operating temperature of 311°F.
List Price
$208.49
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Marathon |
|---|---|
| MPN | W501 |
| Model | DVK1-43THTN9026ABP |
| Shaft Diameter | 7/8 in |
|---|---|
| Special Motor Construction | Severe Duty Motor |
| Condition | Used |
| Enclosure Type | TENV (Totally Enclosed Non-Ventilated) |
| Base Rpm | 1700 |
| Ip Rating | IP56 |
| Nominal Rated Input Voltage | 460 V |
| Ac Phase | Three Phase |
| Ac Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Face-Mounted |
| Rated Load Hp | 1 |
| Iec Frame Size | 143T |
| Shaft Type | Keyed |
| Insulation Class | F (Max 311°F) |
| Service Factor | 1.15 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
78 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories