Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
SealMaster MSFT-23C Flange Mount Bearing – 1-7/16″ ID
Introducing the quality and precision of the SealMaster MSFT-23C Flange Mount Bearing, expertly designed for optimal performance and reliability. Manufactured in the USA, this new, open box bearing boasts a bore diameter of 1-7/16 inches, making it an ideal choice for a variety of mounting applications.
This flanged mount bearing ensures ease of installation and increased versatility, allowing you to address different industrial and mechanical needs with confidence. With its robust construction by the trusted brand SealMaster, you can expect enhanced durability and longevity, ensuring that your equipment keeps running smoothly.
We understand the importance of expedience in your operations, which is why we offer same-day shipping and next-day shipping options at checkout, ensuring you receive your bearing when you need it most. Plus, we are happy to buy your surplus bearings, so do not hesitate to contact us for more details.
Whether you are an industrial professional or a DIY enthusiast, the SealMaster MSFT-23C is the right choice for your mounting needs. Experience the perfect blend of quality, speed, and service with this exceptional product.
List Price
$91.72
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SealMaster |
|---|---|
| MPN | MSFT-23C |
| Model | MSFT 23 C |
| Bearing Type | , Felt Seal |
| ID | 1.4375 in |
| Number Of Flanges | 2 |
|---|---|
| Bolt Center To Center | 5.656 in |
| Number Of Bolt Holes | 2 |
| Bolt Center To Center Length | 5.656 in |
| Number Of Bolt Holes For Fasteners | 2 |
| Min Temp | -20 °C |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | MSFT |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 100 °C |
| Condition | New – Open box |
| Bearing Type | Flange Mount Ball Bearing Unit |
| Item Weight | 3.80 lbs |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Duty Type | Medium Duty |
| Locking Device | Set Screw |
| Insert Outer Ring | Spherical |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8483.20.40 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Expansion Type | Non-Expanding |
| Material | Cast Iron |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories