Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$61.17
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | OCM |
|---|---|
| MPN | 6303-2RS |
| Model | 63032RS |
| Bearing Type | Ball Bearing, Double Rubber Seal |
| ID | 17 mm |
| OD | 47 mm |
| Width | 14 mm |
| Material | Steel |
|---|---|
| Condition | New – Open box |
| Lubricant | Grease |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -20°C |
| Cage Type | Steel |
| Dynamic Load Rating | 13.5 kN / 3030 lbf |
| Static Load Rating | 6.55 kN / 1470 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 110°C |
| Item Weight | 0.25 lbs |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 6303-2RSH |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 6303-2RSR |
Can’t Find Your Part? Click HERE to contact us! We can source any part, quickly.
Choose your shipping speed; next-day and expedited options are available at checkout.
International shipping available on all orders.
Collect shipping accepted (UPS, FedEx, DHL, Freight).
Competitive prices are guaranteed.
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$65.94
80 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories