Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$191.23
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn the shelf and ready to ship
Also Available From:
| MFR / Brand | EBC |
|---|---|
| MPN | R4A2RS |
| Model | R4-2RS |
| Bearing Type | Ball Bearing, Double Rubber Seal |
| ID | 0.2500 in |
| OD | 0.7500 in |
| Width | 0.2812 in |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Series | R |
| Condition | New |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Stamped Steel |
| Dynamic Load Rating | 2.34 kN |
| Static Load Rating | 0.89 kN |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Item Weight | 0.02 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF R4A-2RS |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG R4A-2RSR |
| Cross Reference 3 | NSK R4ADD |
EBC R4A2RS Bearing with Rubber Seals – Precision and Reliability in Every Turn
Enhance the performance of your machinery and DIY projects with the exceptional EBC R4A2RS Ball Bearing. Measuring 1/4 x 3/4 x 9/32 inches, this reliable bearing is ingeniously designed to meet the demands of various applications, offering unparalleled durability and precision.
Key Features:
Brand: EBC
Model: R4-2RS
MPN: R4A2RS
Type: Ball Bearing
Condition: New
Equipped with robust rubber seals, the EBC R4A2RS bearings effectively protect against dust and moisture, ensuring optimal performance and longevity. This lot includes 69 pieces, providing ample supply for both personal and commercial use.
Enjoy our commitment to quality, with options for international and combined shipping. Experience seamless transactions with same-day and next-day shipping available at checkout for your convenience. Additionally, if you have surplus bearings, do not hesitate to contact us as we are interested in purchasing them!
Optimize your equipment or projects with the trusted EBC R4A2RS Bearing – your gateway to enhanced performance and reliability!
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories