Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$1,070.20
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | Barden |
|---|---|
| MPN | 126HDL |
| Model | 7026 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 130 mm |
| OD | 200 mm |
| Width | 33 mm |
| Material | Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 114 kN / 25600 lbf |
| Static Load Rating | 108 kN / 24300 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 100 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 7.90 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15° |
The Barden 126HDL Bearing is a high-quality angular contact ball bearing designed for industrial automation and motion control applications. Made of durable steel, this bearing has a bore diameter of 130mm, an outside diameter of 200mm, and a width of 33mm. Manufactured in the United States, the Barden 126HDL Bearing is a reliable and efficient component for ensuring smooth and precise motion in machinery and equipment. With a reputation for excellence and precision, Barden bearings are a popular choice for businesses looking to maintain high performance and reliability in their operations.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$32.12
83 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories